LIVE VIDEO & TEXT | Finala Euro 2024 | Spania
|

După patru săptămâni de acțiune palpitantă la care au participat 24 de echipe, Euro 2024 s-a retsrâns la ultimele două. Spania contra Anglia, pare pentru toată lumea o finală de Euro clasică. Olympiastadion din Berlin găzduiește duminică de la ora 22:00 ultima reprezentație și tragerea cortinei. Finala poate fi urmărită în format LIVETEXT pe stiripesurse.ro.

Minutul 48: Spania continuă să domine duelul de la Berlin Minutul 46: GOOOL! SPANIA!  Nico Williams înscrie după o pasă fantastică a lui Lamin Yamal Minutul 45: A început repriza secundă. Spania face prima modificare – A ieșit Rodri și a intrat Zubimendi UPDATE ora 22.47: S-au terminat primele 45 de minute din finala EURO 2024 / Scorul este 0-0 Minutul 45+1: Phil Foden (Anglia) ratează o ocazie bună de gol, dar șutul său la colțul scurt a fost reținut de Unai Simon Minutul 45: Au fost arătate 2 minute de prelungiri de la margine Minutul 35: Dani Olmo (Spania) trage un şut de la distanţă, dar şutul este blocat de un fundaş.

Minutul 31: Dani Olmo (Spania) primește un cartonaș galben pentru un fault asupra adversarului Minutul 27: 69%:31% – este statistica posesiei mingii
Minutul 25: Harry Kane (Anglia) primeşte un cartonaş galben după o intrare dură Minutul 20: Anglia a echilibrat partida și a pus stăpânire pe minge Minutul 15: Anglia are și ea primul corner din această finală Minutul 11: William ( Spania ) ratează o șansă bună de a marca, John Stones a avut o intervenție salvatoare în interiorul careului Minutul 10: ”Furia Roja” a pus stăpânire pe minge și domină teritorial partida Minutul 5: Spania are primul corner al partidei Minutul 4: Lamine Yamal (Spania) Alearga spre poartă dar fundașul advers are o interventie buna și pune capăt atacului. Minutul 2: O centrare lungă de la marginea terenului este direcţionată la Lamine Yamal (Spania) care se poziţionează foarte bine, însă defensiva adversă respinge balonul. UPDATE ora 22.00: A început finala EURO 2024 Anglia a avut lovitura de începere UPDATE ora 21.50: Carlos Alcaraz le-a transmis un mesaj jucătorilor din naționala Spaniei înainte de duelul din finala Euro 2024 Continuarea AICI UPDATE ora 21.45:A început festivitatea de începere a finalei EURO 2024 Spectacol de lumină și culoare înainte de marele duel Spania – Anglia. Sunt peste 150 de dansatori care oferă un moment spectaculos   UPDATE ora 21.30: Southgate a operat o singură schimbare în primul 11 O singură schimbare în echipa de start a Angliei, pentru finala cu Spania Doar o singură schimbare operată de selecționerul Southgate în echipa cu care Anglia începe confruntarea finală cu Spania, la Euro 2024. Luke Shaw începe în locul lui Kieran Trippier, o modificare anticipată. Harry Kane este susținut în atac de Jude Bellingham și Phil Foden. Bukayo Saka este fundaș dreapta, în timp ce Marc Guehi este alături de John Stones și Kyle Walker în apărare. Primul unsprezece al Angliei: Pickford, Walker, Stones, Guehi, Saka, Mainoo, Rice, Shaw, Foden, Bellingham, Kane. Rezerve: Alexander-Arnold, Trippier, Ramsdale, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Henderson, Palmer, Wharton. Luke Shaw primește prima sa titularizare în echipa națională a Angliei din iunie 2023. Fundașul lui Manchester United, care și-a revenit după o accidentare la tendon, intră în locul lui Kieran Trippier – singura schimbare față de echipa care a început Anglia în victoria din semifinala cu Olanda. Echipa de start a Spaniei: Unai Simon – Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella – Rodri, Fabian Ruiz, Olmo – Yamal, Morata Williams. Selecţioner: Luis de la Fuente. UPDATE ora 20.50: Formații posibile Formații posibile Spania: Simón; Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella; Ruiz, Rodri, Olmo; Yamal, Morata, Williams Anglia: Pickford; Walker, Stones, Guéhi; Saka, Mainoo, Rice, Shaw; Bellingham, Foden; Kane Pentru mulți, Spania a fost cea mai bună echipă de pe tot parcursul turneului, încântând cu un fotbal ofensiv incitant, care îmbină experiența unor veterani precum Rodri și Álvaro Morata cu imprevizibilitatea și talentul unor debutanți precum Lamine Yamal și Nico Williams. Italienii, deținătorii Euro, gazdele, Germania și amenințătoarea Franță nu au avut niciun răspuns pentru La Roja, iar oamenii lui Luis de la Fuente sunt încrezători că vor termina treaba și vor deveni prima națiune care a câștigat vreodată patru titluri Euro. În calea lor, însă, se află Anglia, care a intrat cu adevărat în turneu după un început lent. Ultimul gol marcat de Ollie Watkins în semifinala cu Olanda demonstrează forța ofensivă de care dispune Gareth Southgate și se pare că lucrurile încep să se lege la momentul potrivit. După ce au pierdut agonizant finala Euro 2020 pe teren propriu în fața Italiei, leii britanici sunt totuși pregătiți mental pentru ceea ce va urma la Berlin. În plus, nu ar trebui să fie descurajați de Spania, după ce au învins-o cu 3-2 în Liga Națiunilor la Sevilla, în cea mai recentă întâlnire. Drumul spre finală Spania Grupa B 3-0 vs Croația (Morata 29, Fabián Ruiz 32, Carvajal 45+2) 1-0 vs Italia (Calafiori ag 55) 1-0 vs Albania (Ferran Torres 13) Optimi de finală 4-1 vs Georgia (Rodri 39, Fabián Ruiz 51, Williams 75, Olmo 83; Le Normand ag 18) Sferturi de finală 2-1 vs Germania aet (Olmo 51, Merino 119; Wirtz 89) Semifinale 2-1 vs Franța (Yamal 21, Olmo 25; Kolo Muani 9) Anglia Grupa C 1-0 vs Serbia (Bellingham 13) 1-1 vs Danemarca (Kane 18; Hjulmand 34) 0-0 vs Slovenia Runda a 16-a 2-1 după prelungiri vs Slovacia (Bellingham 90+5, Kane 91; Schranz 25) Sferturi de finală 1-1 după prelungiri, 5-3 după penalty vs Elveția (Saka 80; Embolo 75) Semifinale 2-1 vs Olanda (Kane 18p, Watkins 90+1; Simons 7)