Todoni și Bulgaru eliminate de la turneul de tenis de la Budapesta
|

Jucătoarele române Miriam Bulgaru și Anca Todoni au fost eliminate marți de la turneul de tenis feminin de categorie WTA 250 de la Budapesta. Ele au fost învinse în primul tur de Rebecca Sramkova, respectiv de Wang Xiy.

Miriam Bulgaru (206 WTA) a cedat în primul tur al turneului, după ce se calificase pe tabloul principal după două tururi preliminare. Bulgaru a fost învinsă în trei seturi, cu 3-6, 6-4, 4-6, de Rebecca Sramkova (109 WTA). Tot marți, Anca Todoni a pierdut în două seturi în fața favoritei numărul trei, Wang Xiy (54 WTA) după o partidă de două ore și 24 de minute. Todoni a cedat primul set în tiebreak, pierzându-l apoi pe al doilea cu 5-7, cu toate că a servit pentru a egala scorul la seturi, când scorul era 5-4 pentru ea. Rebecca Sramkova și Wang Xiy vor juca în turul secund.