VIDEO Jaqueline Cristian, victorie magnifică la Jocurile Olimpice: Românca a reușit o surpriză uriașă
|

Jaqueline Cristian, cea de-a treia româncă prezentă pe tabloul principal al turneului de tenis de la Jocurile Olimpice, a obținut o victorie fabuloasă, în fața favoritei gazdelor, Caroline Garcia. Partida s-a disputat în fața a 7.000 de spectatori.

C’est parti pour le troisième set entre Caroline Garcia et Jaqueline Cristian. L’ambiance est chaude sur le Suzanne-Lenglen ! #OlympicGamesParis2024 #JO2024 #Paris2024 #RolandGarros pic.twitter.com/ripHs9T73a— Paul Halbedel (@Paul_Halbedel) July 27, 2024

Primul set s-a disputat într-o notă extrem de echilibrată, iar Caroline Garcia a reușit să se impună în tiebreak, scor 7-5. Românca a reușit o revenire senzațională în al 2-lea set și a reușit să se impună cu scorul de 6-3, trimițănd astfel meciul în setul decisiv. În setul decisiv, Jaqueline Cristian a reușit să facă miracole și a obținut devreme un break, la scorul de 1-1, break care a fost valorificat prin câștigarea service-ului ducând scorul la 3-1. După acest break, cele două jucătoare au mers cap la cap cu service-ul, iar Jaqueline Cristian a ratat două oportunități de break. La scorul de 5-4, Jaqueline Cristia și-a adjudecat service-ul și a reușit să obțină o victorie maginifică la Paris. Scorul final al partidei Garcia – Cristian :  7-5/ 3-6/ 4-6