pugilista irlandeză Kellie Harrington a obţinut prima medalie de aur din turneul de box / Clasamentul final al categoriei 60 kg
|

Pugilista irlandeză Kellie Harrington a obţinut prima medalie de aur din turneul de box din cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris, la cat. 60 kg, marţi seara, după ce a învins-o la puncte (4-1) pe chinezoaica Wenlu Yang, informează AGERPRES.

Harrington (34 ani) şi-a apărat astfel cu succes titlul câştigat în urmă cu trei ani la Tokyo. Ea era marea favorită a categoriei, dar venea la Paris după o primă înfrângere în ultimii trei ani. Alte 12 titluri olimpice vor fi atribuite la box la Jocurile de la Paris.

Medaliile de bronz au revenit braziliencei Beatriz Ferreira şi taiwanezei Shih-yi Wu. În semifinale, Harrington o învinsese pe sud-americancă, iar Yang pe Wu. Harrington câştigase aurul la Tokyo după o finală cu Ferreira.
Clasamentul final al categoriei 60 kg: 1. Kellie Harrington (Irlanda) 2. Wenlu Yang (China) 3. Beatriz Iasmin Soares Ferreira (Brazilia) 3. Shih-yi Wu (Taiwan) 5. Angie Paola Valdes Pana (Columbia) 5. Natalia Shadrina (Serbia) 5. Chelsey Heijnen (Olanda) 5. Maria Jose Palacios Espinoza (Ecuador) …