uzbecul Ulugbek Raşitov şi-a apărat cu succes titlul olimpic la categoria 68 kg / Clasamentul final
|

Sportivul uzbec Ulugbek Raşitov şi-a apărat cu succes titlul olimpic la cat. 68 kg, joi seara, în concursul de taekwondo din cadrul Jocurilor de la Paris, după ce l-a învins în finală pe iordanianul Zaid Kareem, transmite Xinhua, informează AGERPRES.

Raşitov (22 ani), principalul favorit, după aurul cucerit la Tokyo, i-a mai învins în drumul spre un nou titlu pe Wai Fung Lo (Hong Kong), Yushuai Liang (China) şi pe Javier Perez Polo (Spania). Liang a obţinut bronzul după ce britanicul Bradly Sinden, al doilea favorit, s-a retras din cauza unei accidentări. Cealaltă medalie de bronz a fost adjudecată de brazilianul Edival Pontes, după un duel cu Perez Polo. Clasamentul final al cat. 68 kg: 1. Ulugbek Raşitov (Uzbekistan)

2. Zaid Kareem (Iordania) 3. Edival Pontes (Brazilia)
3. Yushuai Liang (China) 5. Javier Perez Polo (Spania) 5. Bradly Sinden (Marea Britanie) 7. Wai Fung Lo (Hong Kong) 7. Hakan Recber (Turcia) 9. Marko Golubic (Croaţia) 9. Souleyman Alaphilippe (Franţa) …