luptătorul Semen Sergheevici Novikov a adus Bulgariei prima medalie de aur / Clasamentul final al cat. 87 kg, greco-romane
|

Luptătorul Semen Sergheevici Novikov a adus Bulgariei prima medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Paris, joi seara, la cat. 87 kg, greco-romane, informează AGERPRES.

Novikov, sportiv născut în Ucraina, l-a învins în finală pe iranianul Alireza Mohmadipiani. Ucraineanul Jan Beleniuk, campion olimpic la Tokyo, în 2021, şi vicecampion olimpic la Rio, în 2016, a câştigat bronzul, după o victorie în faţa polonezului Arkadiusz Marcin Kulynycz. Beleniuk şi-a lăsat ghetele pe saltea, în semn că pune capăt carierei de sportiv. O altă medalie de bronz a fost obţinută de danezul Turpal Ali Bisultanov, graţie victoriei reuşite în faţa maghiarului David Losonczi.

Clasamentul final al cat. 87 kg, greco-romane: 1. Semen Sergheevici Novikov (Bulgaria) 2. Alireza Mohmadipiani (Iran)
3. Jan Beleniuk (Ucraina) 3. Turpal Ali Bisultanov (Danemarca) 5. Arkadiusz Marcin Kulynycz (Polonia) 5. David Losonczi (Ungaria) 7. Nursultan Tursînov (Kazahstan) 8. Aleksandr Andreevitch Komarov (Serbia) 9. Laşa Gobadze (Georgia) 10. Ali Cengiz (Turcia) …