a eliminat-o pe campioana de la Wimbledon
|

Gabriela Ruse a învins-o miercuri seară, în turul doi de la US Open, pe cehoaica Barbora Krejcikova, scor 6-4, 7-5.

Gabriela Ruse, numărul 122 WTA, a trecut de adversara sa titrată după un meci de o oră şi 45 de minute. Românca a fost tot timpul la comanda primului set, în care a condus cu 5-2, dar pe care nu l-a putut închide la mingea de set pe serviciul adversarei, la 5-3. În manşa secundă, Barbora a fost cea care a avut 5-3, dar rivala a fost mai proaspătă şi a întors scorul. Cele două se mai înfruntaseră în 2019, pe zgura de la Bucureşti. Atunci s-a impus Barbora, scor 6-3, 0-6, 6-2, Gabriela primind un wild-card pentru putea juca pe tabloul principal. Krejcikova, campioana en-titre de la Wimbledon, era favorita 8 la competiţia de la New York.

În turul 3, Ruse va da peste Paula Badosa (Spania), favorita 26, care a trecut de americanca Taylor Townsend, scor 6-3, 7-5. US Open este al patrulea (ultimul) turneu de Mare Şlem al anului.