Campioana României a câștigat cu un gol marcat în prelungiri
|

FCSB se califică în faza principală a Europa League la capătul unui duel extrem de închis în fața celor de la Linz.

Campioana a început mai bine partida și a presat în primele minute, dar fără succes. Partida a fost una închisă începând cu minutul 15, iar FCSB a atacat sporadic. Golul calificării fost înscris în minutul 93 la capătul unei faze superbe purtate de Darius Olaru și finalizată de căpitanul FCSB-ului cu un șut superb din interiorul careului Minutul 93: GOOL! Darius Olaru marchează cu un șut superb din interiorul careului Minutul 90: Au fost arătate 5 minute suplimentare pentru această partidă

Minutul 90: Ocazie mare pentru austrieci: Târnovanu se opune excelent Minutul 80: FCSB este intalat în jumătatea adversă de teren, dar nu reușește să pună în pericol poarta adversă Minutul 77: Florin Tănase iese și el accidentat de pe gazon – În locull lui a intrat William Baetan
Pe teren a intrat și Tavi Popescu în locul lui David Miculescu Minutul 72: A ieșit Adrian Șut ( accidentat) fiind înlocuit de Vlad Chiricheș Minutul 70: FCSB pune presiune sterilă pe adversar Minutul 60: Partida continuă să fie închisă și lipsită de evenimente importante la vreuna dintre porți Minutul 50: Linz ratează o nouă ocazie de gol Minutul 46: A început partea secundă a duelului din Ghencea FCSB a operat modificări în echipă: Daniel Popa a întrat în locul lui Băluță A intrat și Edjouma în locul lui Baba Alhassan UPDATE ora 22.20: Pauză în Ghencea – După 45 de minute scorul este 0-0 Minutul 45: Vor fi 2 minute suplimentare pentru această repriză Minutul 43: OCAZIE MARE! David Miculescu lobează portarul din interiorul careului, dar mingea este respinsă în corner în ultimul moment Minutul 40: FCSB nu a reușit să tragă niciun șut pe spațiul poții adverse până în acest moment Minutul 35: Accidentare la LINZ – Horvath iese de pe teren și este înlocuit de antrenorul austriecilor UPDATE ora 22.05: CFR CLUJ, eliminată din Conference League, după 0-3 în Cipru cu Pafos Minutul 30: FCSB a reușit să echilibreze partida dar nu atacă periculos poarta austriecilor Minutul 18: Ocazie uriașă pentru LINZ. O centrare periculoasă a trecut foarte aproape de gheata unui jucător austriac Minutul 15: Șut periculos de la distanță expediat de austrieci. Târnovanu respinge mingea în corner Minutul 10: Scorul este 0-0, partida s-a echilibrat Minutul 5: FCSB începe curajos partida din Ghencea UPDATE ora 21:30: A început duelul din Ghencea! Campioana României forțează calificarea în grupele Europa League/ Linz a avut lovitura de start UPDATE ora 21:20: Dezastru în Cipru / Pafos – CFR 3-0 UPDATE ora 21:03: Marcel Ciolacu a ajuns în Ghencea Premierul Romîniei a ajuns în Ghencea și va asista la duelul din play-off-ul Europei League. Marcei Ciolacu crede că FCSB va câștiga cu scorul de 2-0. Echipele de start FCSB (4-2-3-1): Târnovanu – Crețu, Ngezana, Lixandru, Radunovic – Șut, Alhassan – Băluță, Olaru, Miculescu – Tănase Rezerve: Vlad, Panțîru, O. Popescu, Kiki, Ștefănescu, Edjouma, D. Popa, Chiricheș, Baeten, Pantea, Musi, L. Phelipe Antrenor: Elias Charalambous LASK Linz (4-2-3-1): Siebenhandl – Bogarde, Ziereis, Boateng, Galvez – Jovicic, Berisha – Usor, Horvath, Pintor – Ljubicic Antrenor: Thomas Darazs Arbitru: Felix Zwayer (Germania) Asistenți: Robert Kempter (Germania), Christian Dietz (Germania) Arbitru de rezervă: Sven Jablonski (Germania) Arbitru VAR: Christian Dingert (Germania) Asistent VAR: Johann Pfeifer (Germania) Stadion: Steaua