Bogdan Marişca este lider în Raliul Iaşului, după prima zi
|

Bogdan Marişca este lider în Raliul Iaşului, etapa a şaptea a Campionatului Naţional de Raliuri, după cele cinci probe speciale desfăşurate sâmbătă. Echipajul Bogdan Marişca/Sebastian Itu (Skoda Fabia RS Rally2) a fost cronometrat în 46 min 12 sec 8/10, fiind urmat de fraţii Norbert şi Francesca Maior (Ford Fiesta Rally3 Evo), la 30 sec 2/10, şi de Andrei Gîrtofan/Doru Vrajă (Skoda Fabia Rally 2), la 30 sec 6/10, etc. Marişca este cel mai longeviv pilot din Campionatul Naţional de Raliuri, la 31 de ani de la prima sa cursă pe plan naţional, scrie agerpres.ro. Din 2007, de la reapariţia Raliului Iaşului în calendarul naţional, Marişca a fost prezent la 17 ediţii, iar la ediţia din 2020 a obţinut victoria. Liderul clasamentului general al piloţilor, Simone Tempestini, nu participă la cursa din Moldova, el luând startul în Raliul Ţării Galilor, din Campionatul European de Raliuri (ERC), în care a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme mecanice.