CSA Steaua a debutat cu stângul în Liga Campionilor
|

CSA Steaua Bucureşti a fost învinsă de echipa sârbă VK Novi Belgrad cu scorul de 11-7 (3-3, 1-1, 2-2, 5-1), marţi seara, în deplasare, în primul său meci din Grupa A a Ligii Campionilor la polo pe apă masculin.

VK Novi Belgrad, care a învins-o pe Steaua şi în sezonul trecut (12-5 şi 19-7), s-a clasat pe locul al patrulea în ediţia trecută. Meciul de marţi a fost echilibrat trei sferturi din timp, dar sârbii au făcut diferenţa în ultimul sfert. Pentru campioana României au înscris Nebojsa Vuskovic (2 goluri), Vlad Georgescu (2), Silvian Colodrovschi (2) şi Tudor Fulea (1). Golurile gazdelor au fost reuşite de Dimitrios Skoumpakis (4), Djordje Vucinic (4), Vasilije Martinovic (1), Milos Cuk (1), Nikola Lukic (1). Marţi seara are loc şi celălalt meci al grupei, între Waspo Hannover 1898 şi CSM Oradea (21:00).

Pe 15 octombrie, în etapa a doua, se vor juca partidele Steaua – Waspo Hannover 1898 şi CSM Oradea – VK Novi Belgrad.